היסטוריה של סרי לנקה

היסטוריה של סרי לנקההמבצר ההולנדי הישן הבגאלה
בקצה הדרומי של סרילנקה, נמצא המבצר ההולנדי הישן בגאלה שהוא כיום, המבצר מהשמורים ביותר של דרום אסיה ויש לו מקום היסטורי חשוב. המבצר נבנה במקור על ידי הפורטוגזים בשנת 1588. הוא נמצא כ-173 ק"מ מעיר הבירה קולומבו, הוא אתר חשוב מבחינה תרבותית פורש ב-222 דונם בסך הכל. האדריכלות היא מעניינת והיא כמו שכפול של המבצרים העתיקים שנבנו בקו החוף בפורטוגל בימים ההם. בשנת 1640 עיר גאלה נפלה בידי ההולנדים ואפשר לראות השפעות קולוניאליות, משתי התרבויות האלה, מבחינת האדריכלות המקומית.

באנורדחפורה
העיר באנורדחפורה הוא הוותיק ביותר בתוך משולש הזהב של סרי לנקה. העיר הוקמה בשנת 500 לפני הספירה היא היום יעד מורשת חשוב. במקור העיר אנורדחפורה היתה עיר הבירה. בתוך העיר היו עשיר ארמונות המלוכה, מנזרים ומקדשים אפריונים. היום ניתן לסייר בשרידים של אותם המקומות על-ידי ביקור בפארקים שנמצאים כאן.  יש המון שרידים של מקדשים וחלקם מכילים שרידים של בודהה.

פולונרובה
פולונרובה הפכה לעיר הבירה השנייה, לאחר שפלשו לאנורדחפורה במאה העשירית. המלך והפך פולונרובה לעיר מוקפת חומה מפוארת במהלך שלטונו במאה ה-11. היום, המבקרים יכולים לראות את המאגר הענק שבנה, כמו גם שרידי מנזרים, מקדשים מעוטרים, ארמונות מרהיבי עין עם פסלים בודהיסטיים נפלאים. פולונרובה היום יושבת בתוך פארק מיוער אשר מוקף בתעלות מרשימות.

מקדש וורווקאנאלה
המקדש וורווקאנאלה נמצא בעיר דיקוולה והוא כנראה המקדש הבודהיסטי המרשים ביותר בתוך סרי לנקה. היצירה העיקרית היא הפסל של בודהא יושב שגבהו 160 מטרים, שתחילתו בזמן שלטונו של המלך ראג’די (1782 – 1798). חלק אחד של המקדש מתאר את התוצאות  עבור מי שלא הולך בדרך המודלים הבודהיסטים, באמצעות מודלים גרפיים של שדים והחוטאים מוצגים בגודל פרופורציונאלי למציאות.

קולומבו
עיר הבירה, ההומה בני אדם, של סרי לנקה מציעה המון מה לעשות הן ביום והן בלילה. ישנם כמה מוזיאונים מעניינים כגון המוזיאון הלאומי הגדול ביותר של סרי לנקה, אשר כולל שרידים של המלכים קאנדיאן מהמאה ה-17. הפרטים מתקופת השלטון ההולנדי יש במוזיאון להיסטוריה התקופה כמו למשל חפצי אמנות. כדי להימלט מהחום של העיר כדאי לבקר בביצות טאלאנגאמה ולהתבונן בטבע ובבעלי חיים. אפשר לשחק משחק גולף ברויאל קולומבו, שהוא  מועדון גולף מפורסם. היעד הבודהיסטי הפופולארי ביותר בקולומבו הוא בית המקדש גנדרמאייה.